این متن تمجیدیه نیست!

من کمتر تلویزیون می بینم بجز شکرستان اصولا در خانه یا کتاب می خوانم یا موسیقی گوش می دهم ولی امشب بخاطر خانواده سریال"زیر هشت" را دیدم برای من جوان ایرانی جالب بود چون نکته ای داشت که من را به فکر فرو برد و بقیه فیلم را بدون حضور فکر دیدم و بیشتر در جمع ظاهر بودم تا حاضر!

می خواهم از صحنه ای بنویسم که شاید خیلی باید در برنامه ها گشت و گشت و گشت تا نظیرش را باز در کارهای سیروس مقدم پسا نرگسی! یافت آن هم صحنه ای که پانتآ بهرام می خواهد چادر سر کند بسیار زیبا تصویر شده بود چون نه با حب بود نه با بغض وفقط می توان گفت زیبا بود چون چادر را چادر نشان داد نه حجاب بود نه مصونیت و نه محدودیت وچادر بود فقط!

چادرش نه حجاب بود و نه مصونیت چون در حضور محارمش(همسر و مادر همسرش)به سر کرد.چادرش محدودیت هم نبود چون با آن خیلی راحت بود.

اگر حجاب را به عنوان عرف در تصاویرمان(چه فیلم چه عکس وحتی تبلیغات)جا بیاندازیم هیچ وقت احتیاج نداریم که نیروی نظامی وارد عرصه فرهنگ شود و.......

اگر حجاب عفاف است اگر حجاب مصونیت است اگرحجاب کامل چادر است اگر مساله حجاب باید درست شود که باید بشود باید کار فرهنگی کرد اگر هزینه ای که نظام برای گشت های ارشاد و نسبیت و.... می پردازد سالانه هزینه ساخت دو فیلم سینمایی می کرد و به طور غیر محسوس روی مساله حجاب و عفاف کار می کرد بهتر نبود. علمای علم جامعه شناسی می گویند هر جا برخورد چکشی رخ داده این انرژی سرکوب شده از جای دیگر سر در آورده است.البته برخورد نیروهای انتظامی بد نیست ولی بالاخره با لباس شخصی تذکر می دهند آن هم کنار ماشین نظامی که لباس شخصی و لباس رسمی ندارد!

یکی قبل از اجرای طرح گشت ارشاد1 می گفت با مسئولین و هیات امنای چند مسجد صحبت کرده بود که بجای ایست بازرسی های شبانه (که البته باید باشد هرچی باشه خفاش شب را در همین ایست های پلیس گرفتند)بیایید بجای هزینه روی این ایست ها و پرسش های نسبتا نسبیتی این هزینه را یک سری روسری وشال زنانه و زیبا خریداری کنیم و شب ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) جلوی پاساژهایی مثل گلستان و میلادنور و تندیس و امثالهم به هر خانومی که حجابش زیاد درست نیست بدهیم در کنار شال هم یک جمله از حضرت فاطمه یا حضرت زینب یا بزرگ دیگری در مورد حجاب وعفاف نوشته شده باشد و با ذکر کتاب ماخذ که اگر کسی اطلاعات بیشتری کسب کند بتواند دنبال کند می دانید در جواب سئوالی کردم مبنی بر اینکه چرا این طرح اجرا نشد؟چه گفت؟بگذریم نمی شود گفت!

این طرح را چند وقت بعد در کتاب "نیمه پنهان شهید چمران از دید همسر"  خواندم،شهید چمران این خانومی که در لبنان با او آشنا شده بوده شعیه بوده ولی بخاطر مسائل داخل لبنان حجاب نداشته است می دانید شهید چمران چطور او را به حجاب دعوت می کند؟ برای او یک روسری سرخ میخرد(به رنگ دقت کنید!) و به او هدیه می دهد و بعدا در مورد حجاب با او صحبت می کند تا وی به حجاب در می آید.به او نمی گوید که می خواهی بیایی پیش من باید با حجاب کامل بیایی و .... بلکه با روی خوش که اولین مرحله امر به معروف در بعد عملی است وارد می شود و بعد همان طور که خداوند به موسی (ع) فرمود با فرعون با زبان نرم شخن بگو به صحبت می پردازد و بعد هم نتیجه اش را می بیند. در کارهای فرهنگی باید صبر داشت تا نتیجه را دریافت کرد یک فیلم که اکران می شود اگر فیلم خوبی باشد عوامل باید صبر کنند تا تاثیر آن فیلم را در بلند مدت ببینند مثل آقای منوچهر محمدی که فیلم زیر نور ماه را تهیه کرد تا بتواند طلا و مس را تاثیر گذارتر بسازد !

این عکس هم از وب سینما و دیانت با حمید خان گرفتم !!!؟؟؟؟

با یادی از حضرت حافظ متن را به اتمام می رسانم :

کس نیست که افتاده آن زلف دوتا نیست                   در رهگذر کیست که دامی ز بلا نیست

 

 


/ 1 نظر / 58 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم[لبخند] میلاد زینت عبادت کنندگان، عبد صالح حضرت علی ابن الحسین امام سجاد علیه السلام مبارک باد[گل]